• مدیران آتلیه ها بهترین مشاور برای خدمات شماست ابتدا آتلیه را انتخاب کنید

معرفی از صنف خودتان را ارائه نمائید؟

اتحادیه عکاسان مشهد دارای  حدود ۱۰۰۰عضو پروانه دار که از این تعداد  حدود ۵۰۰ عضو در رسته فیلمبرداری و عکاسی مجالس فعالیت دارند. از این تعداد حدودا ۱۵۰ واحد در منطقه ۴و ۵ شهرداری مشهد فعالیت دارند . اخیرا با توجه به توسعه شهری و ایجاد باغ تالارهایی در مسیر جاده انتهای پنج تن و جاده رسالت و جاده کلات ، مشتریان قسمت شمالی و شمال شرق مشهد به این امکان برای برگزاری مراسم ها رجوع میکنند.

ازدواج که در دین مبین اسلام امری پسندیده است و به عنوان تمام کننده دین فرد مسلمان یاد شده در بدو شروع  مستلزم هزینه های عرفی است برای زندگی مشترک زوج جوان . این هزینه های اگر در حداقل های آن صحبت شودشامل جهیزیه ، مسکن، شغل خلاصه میشود . اما آداب و رسوم مشترک خانواد ها بعضا به نفع زوج و گاها باعث تحمیل هزینه های میشود . امروزه در مراسم ها غالبا سالن آرایش عروس ،مزون ،تالار ، تصویربرداری مراسم جزو خدمات مجالس تعریف میشوند .تمام هزینه هایی که در یک مراسم انجام میشود با هر کیفیتی توسط بخش هنری تصویربرداری به تصویر کشیده شده و ثبت و ضبط میگردند و سالها در کنار خانواده و حتی به نسل های بعد انتقال می یابد .این در حالی است که هیچ اثری از سایر خدمات حتی در روزهای بعد مراسم دیده نمیشود و به فراموشی سپرده میشوند اما عکس و فیلم مراسم همیشه به یادگار خواهد ماند.

یک زوج جوان برای تصویربرداری مراسم چه اقداماتی باید انجام دهند؟

توسعه دیجیتال و تکنولوژی باعث شده تا برخی به اصطلاح برای کاهش هزینه ها خودشان راسا اقدام به کار عکس و فیلم نمایند اما به دلیل عدم اشنایی با تجیهزات  و یا عدم تعهد فرد انتخاب شده سابقه ای از مراسم برای آنان به شکلی مطلوب تهیه نمیشود .

تجربه ۱۵ ساله اینجانب چه از لحاظ تخصصی و یا تجربی این است که خدمات تصویربرداری از مراسم و عکاسی الزاما باید توسط فرد متخصص و متعهد انجام گردد که ضمن داشتن سابقه و شهرت خوب از تخصص و توانایی در بکار گیری صحیح از امکانات را داشته باشد.

نکته ای که بدان اشاره میکنم و خیلی مهم  این است که جدیدا تالارها و باغسراها ،شرکت های ازدواج آسان  اقدام به اخذ پورسانت از عکاسی ها و آتلیه های مجاز و غیر مجاز مینمایند و مشتری را به این اماکن برای کسب سود بیشتر هدایت میکنند و یا بعضا دیده شده که مستقیما به امر تنظیم قرارداد و استخدام تصویربردار اقدام میکنند که برابر قوانین نظام صنفی تخلف محسوب و موجب پیگیری قانونی است .

لذا برای عقد قرارداد تصویربرداری و عکاسی از مراسم به جهت حفظ اطلاعات و امنیت حریم خصوصی و همچنیین نظارت مستمر نهادهای نظارتی بر فرآیند خدمات تصویربرداری و عکاسی منجمله اداره اماکن عمومی مشهد و اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران مشهد الزاما بدون هیچ واسطه ای و عدم پذیرش هر نوع سفارش از طریق باغ تالارها یا گل فروشی ها یا دست اندرکاران موزیک مجالس شخصا و مستقیما به یکی از واحدهای دارای پروانه کسب در رسته تصویربرداری مجالس که دارای نرخنامه قانونی خدمات هستند مراجعه نمایید.

اعضا و اتحادیه برای ساماندهی نرخنامه چه اقدامی کرده اند؟

اعضا اخیرا برای جلوگیری از فعالیت افراد غیر مجاز در خدمات تصویربرداری و عکاسی از مجالس در گردهمایی هایی با تشکیل کارگروهی ضمن تاکید بر عدم مداخله افراد غیر مجاز در صنف تاکید بر نصب نرخنامه قانونی و رعایت قیمت و ارائه خدمت منطبق بر نرخنامه شدند تا ضمن رعایت ضوابط نرخگذاری و رعایت حقوق مصرف کننده جلوی هرگونه اجحاف و کم فروشی  و تضییع حقوق مصرف کننده گرفته شود.

تاکید می گردد که مزدوجین عزیز در هنگام عقد قرارداد بندها منطبق با نرخنامه و نوع خدمت درخواستی را کنترل نمایند که یکی باشد زیرا هزینه خدمت بصورت دقیق کارشناسی شده و مطابق عرف منطقه سکونت شما می باشد و در مناطق دیگر این نرخ ها متفاوت و بعضا بیشتر خواهد بود.

نکته مهم آنکه از نسخه قرارداد یک نسخه دریافت کنند تا در صورت هر گونه اختلاف توسط کارشناسان اتحادیه قابل رسیدگی باشد .ضمنا یاد آور میشوم که اتحادیه به مراسم هایی که فاقد قرارداد مجالس میباشد یا افراد غیر عضو و غیر مجاز خدمت داده باشند هیچ گونه رسیدگی ندارد و عواقب آن بر عهده مشتری است. لذا افراد غیر مجاز به راحتی از فیلم و عکس شما سوء استفاده میکنند و تنها مرجع برای رسیدگی به شکایات این موارد دادستانی یا شورای حل اختلاف خواهد بود.

تبلیغاتی که برخی در حین قرارداد عنوان میکنند چه قدر صحت دارد؟

تبلیغات باید منطبق بر واقعیات باشد و تبلیغ خلاف واقع نباشد زیرا تخلف صنفی محسوب میشود، تجهیزات که امروزه توسط همکاران صنفی ما استفاده میشود از نوع بهترین تجهیزات موجود در کشور می باشد که در فرمت های HD-FUL HD-4K  توسط تجیهزات مربوطه ضبط میشود اما خروجی آنها برای مشتری غالبا فول اچ دی خواهد بود و در بخش عکاسی هم از دوربین های رده dslr  با لنزهای پیشرفته و فلاش های نورپردازی فضای بازاستفاده میشود که امروزه به دلیل نوسانات قیمت دلار نسبت به قبل شروع تحریمها قیمتها رشد سه برابری را پیدا کرده اند .مزدوجین محترم در نظر داشته باشند در خروجی کار صرفا تجهیزات مهم نیست ، موضوع مهم کاربر متخصص است که میتواند از این تجهیزات به خوبی استفاد کند لذا تچهیزات تنها ملاک کیفیت نیست و صرفا استفاده از این نامها برای جذب مشتری است. و حتما باید نمونه کار تصویربرداری و یا عکاسی که توسط آتلیه تهیه شده را به دقت بررسی نمایید.

امنیت و نگهداری فایل و اطلاعات برای مشتری باید چگونه باشد ؟

برای حفظ اطلاعات فیلم و عکس پیشنهاد میکنم حتما بر روی هارد اکسترنال ذخیره نمایید و از فلش و مموری برای این منظور به هیچ وجه استفاده نشود زیرا بواسطه پاک شدن اطلاعات  امکان بازیابی در بیشتر مواقع وجود ندارد ضمن آنکه هارد به دلیل حجم همیشه در معرض دید شماست و مفقود نیمشود و حتما باید درمحلی امن و بدور از تشعشعات مغناطیسی نگهداری شود.

در پایان چه پیشنهادی برای مزدوجین دارید ؟

با پایان یافتن ماه محرم و صفر که با اعیاد ماه ربیع الاول شروع میشود و غالبا مزدوجین به دنبال عقد قرارداد تالار و سایر موارد هستند ، پیشنهاد طلایی من این است که مدیران آتلیه ها اطلاعات و مستندات خوبی راجع به نوع و کیفیت خدمات واحدهایی همچون باغ تالارها ،مزون ها، سالن های آرایشی ، گل فروشی ها و حتی موزیک مراسم دارند  ، مدیران آتلیه ها بهترین مشاور در این موارد هستند زیرا ناظر مستقیم از نگاه دوربین بر فرآیند خدمات اینگونه واحدها  میباشند . و برای عقد قرارداد حتما باید واحد صنفی نرخنامه خدمات در مکان واحد صنفی نصب نموده باشد در غیر اینصورت امکان هرگونه ضرر و زیان به مشتری محتمل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *